Skip to content

406 Edgar Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2014

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block2902
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,545
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,100
33%
Improvement Value:$659,600
67%
Total Assessment$984,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,175+2.1%
2024$21,722+2.0%
2023$21,299+0.2%
2022$21,250+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,545DeedBook 6289, Page 2035Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$1,069,000

From:

To:

DeedBook 6032, Page 375NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/21/2014

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 5998, Page 303Recorded4/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014