Skip to content

347 First St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block3011
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-O-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,883
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,600
55%
Improvement Value:$214,600
45%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+2.1%
2024$10,483+2.0%
2023$10,279+0.2%
2022$10,255+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000

From: CROFT, JASON, CROFT, JASON

To: OSVAI, JOSEPH & MORENO, SANDRA K, OSVAI, JOSEPH & MORENO, SANDRA K

Sq Ft1,883DeedBook 6304, Page 861Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$375,000

From: THE PARAMOUNT GROUP, INC

To: CROFT, JASON

Sq Ft1,670DeedBook 5909, Page 82Recorded6/5/2012

Property Sale

Sale
$200,000

From: MUTAFFIS, THOMAS J & ROSE ANNE

To: THE PARAMOUNT GROUP, INC

DeedBook 5434, Page 777NU CodeAffiliated entity (3)Recorded6/9/2004

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3150, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1900