Skip to content

345 First St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Mar 16, 1983

Property Information

Block3011
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-O-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,955
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,500
54%
Improvement Value:$223,100
46%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846+2.1%
2024$10,624+2.0%
2023$10,417+0.2%
2022$10,393+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3314, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1900