Skip to content

1031 Wyandotte Trail

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$1,230,000
Last Sale Date
Aug 22, 2018

Property Information

Block305
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class18
Description2S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,735
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$802,800
64%
Improvement Value:$460,800
36%
Total Assessment$1,263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,456+2.1%
2024$27,875+2.0%
2023$27,332+0.2%
2022$27,268+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,230,000

From: TABAK, STEVEN & CATHY J, TABAK, STEVEN & CATHY J

To: GELFAND, AMY, GELFAND, AMY

Sq Ft3,735DeedBook 6286, Page 656Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 4901, Page 27

Property Sale

Sale
$622,000
DeedBook 4560, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1960