Skip to content

48 Barchester Way

Westfield, NJ 07090

Built 1963

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block309
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1963

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,778
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$604,200
46%
Improvement Value:$702,300
54%
Total Assessment$1,306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,422+2.1%
2024$28,821+3.7%
2023$27,790+0.2%
2022$27,726+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,325,000

From: FUCHS, ADAM & JENNIFER, FUCHS, ADAM & JENNIFER

To: REINARTZ, CHRISTOPHER & CORI, REINARTZ, CHRISTOPHER & CORI

Sq Ft3,778DeedBook 6244, Page 560Recorded2/7/2018

Property Sale

Sale
$625,000

From: TEMPLE EMANU-EL

To: FUCHS, ADAM & JENNIFER

Sq Ft2,080DeedBook 5947, Page 44Recorded4/1/2013

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3642, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1963