Skip to content

279 Watchung Fork

Westfield, NJ 07090

Built 1967

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block602
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1967

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,782
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$936,600
67%
Improvement Value:$461,400
33%
Total Assessment$1,398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,483+2.1%
2024$30,840+0.1%
2023$30,823+0.2%
2022$30,752-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

From: BRAMNICK, JON M & PATRICIA

To: BARRASSO, CHRISTOPHER & KRISTEN

Sq Ft3,782DeedBook 6450, Page 2079Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 4018, Page 5

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3429, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1967