Skip to content

1124 Prospect St

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block306
Lot88
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,968
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$574,000
63%
Improvement Value:$332,100
37%
Total Assessment$906,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,405+2.1%
2024$19,989+2.0%
2023$19,599+0.2%
2022$19,554+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951