Skip to content

270 North Avenue E

Westfield, NJ 07090

Commercial

Last Sale Price
$19,225,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block3202
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,728
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,590,000
56%
Improvement Value:$1,271,600
44%
Total Assessment$2,861,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,419+2.0%
2024$66,074+1.9%
2023$64,872+0.1%
2022$64,787+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$19,225,000
DeedBook 6437, Page 2323Recorded11/3/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$18,000,000

From: JAM REALTY ASSC.,LLC

To: 260 WESTFIELD PARTNERS LLC

DeedBook 6166, Page 699Recorded1/12/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel