Skip to content

408 Elmer St S

Westfield, NJ 07090

Built 1890

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block3207
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1890

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-O-DG-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,300
68%
Improvement Value:$154,100
32%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,958+2.1%
2024$10,734+2.0%
2023$10,525+0.2%
2022$10,501+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,426DeedBook 6566, Page 2861Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3447, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1890