Skip to content

824 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block3502
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,500
59%
Improvement Value:$260,000
41%
Total Assessment$640,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,424+2.1%
2024$14,129+2.0%
2023$13,854+0.2%
2022$13,822+0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$520,000

From: MASCOLO, J. SILVIO, ET ALLS, MASCOLO, J. SILVIO, ET ALLS

To: YOETS, LEEMOR, YOETS, LEEMOR

Sq Ft1,347DeedBook 6121, Page 314Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$504,500

From: LERNER,SCOTT & TRICIA ANN

To: MASCOLO, J. SILVIO & NICOLE A

Sq Ft1,347DeedBook 5718, Page 474Recorded6/27/2008

Property Sale

Sale
$454,500

From: SHULMAN, RICHARD & RAHMI

To: LERNER, SCOTT & TRICIA ANN

Sq Ft1,347DeedBook 5418, Page 453Recorded2/25/2004

Property Sale

Sale
$439,000

From: BURMAN, JOAN SCHORR

To: SHULMAN, RICHARD & RAHMI

Sq Ft1,347DeedBook 5349, Page 83Recorded12/13/2002

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 4441, Page 338

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3881, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1951