Skip to content

818 E Broad St

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 2, 1986

Property Information

Block3502
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,600
75%
Improvement Value:$128,300
25%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,393+2.1%
2024$11,160+2.0%
2023$10,943+0.2%
2022$10,917+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 3459, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1950