Skip to content

1210 Lawrence Ave

Mountainside, NJ 07092

Vacant Land

Last Sale Price
$752,500
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block401
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$38,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$858+2.1%
2024$840+2.0%
2023$824+0.2%
2022$822+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$752,500
DeedBook 6554, Page 2635Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3242, Page 272