Skip to content

322 Woods End Road

Westfield, NJ 07090

Built 1963

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block401
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1963

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,500
47%
Improvement Value:$428,900
53%
Total Assessment$816,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,385+2.1%
2024$18,010+2.0%
2023$17,659+0.2%
2022$17,618+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 6398, Page 30NU CodeMulti-district (16)Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3403, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1963