Skip to content

314 Woods End Road

Westfield, NJ 07090

Built 2023

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block401
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1963

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,107
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
31%
Improvement Value:$1,033,700
69%
Total Assessment$1,499,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,773+2.1%
2024$33,083+120.5%
2023$15,003+0.2%
2022$14,968+0.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,107DeedBook 6461, Page 2678NU CodeMulti-district (16)Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4023, Page 306