Skip to content

301 Orenda Cir

Westfield, NJ 07090

Built 2022

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block404
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,551
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,200
23%
Improvement Value:$1,546,800
77%
Total Assessment$2,009,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,243+2.1%
2024$44,319+134.6%
2023$18,892+0.2%
2022$18,848+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

Sq Ft5,551DeedBook 6495, Page 2205NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft2,942DeedBook 6413, Page 469Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3485, Page 815