Skip to content

309 Orenda Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Apr 26, 1989

Property Information

Block404
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,700
70%
Improvement Value:$221,400
30%
Total Assessment$740,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,667+2.1%
2024$16,327+2.0%
2023$16,008+0.2%
2022$15,971+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 3595, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1960