Skip to content

305 Orenda Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$376,500
Last Sale Date
Aug 4, 1994

Property Information

Block404
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,716
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,500
58%
Improvement Value:$379,500
42%
Total Assessment$893,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,110+2.1%
2024$19,700+2.0%
2023$19,316+0.2%
2022$19,271+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$376,500
DeedBook 4139, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1960