Skip to content

1070 Lawrence Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$1,296,000
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block407
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,913
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,300
47%
Improvement Value:$653,100
53%
Total Assessment$1,240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,934+4.8%
2024$26,660+2.0%
2023$26,140+0.2%
2022$26,079+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,296,000

From: OATES, MICHAEL J & LUZ M, OATES, MICHAEL J & LUZ M

To: KAUFMAN, DAVID M & KIMBERLY A, KAUFMAN, DAVID M & KIMBERLY A

Sq Ft3,913DeedBook 6259, Page 484Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 4748, Page 246

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3219, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1953