Skip to content

535 Shackamaxon Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1926

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Oct 24, 2003

Property Information

Block4206
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1926

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,600
70%
Improvement Value:$239,600
30%
Total Assessment$793,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,863+2.1%
2024$17,498+2.0%
2023$17,157+0.2%
2022$17,117+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From: CONNER, JAMES E

To: FLYNN, CHRISTOPHER F & LORI A

Sq Ft2,054DeedBook 5400, Page 226Recorded11/19/2003

Property Sale

Sale
$350,101
DeedBook 4512, Page 120

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3330, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1926