Skip to content

807 Shackamaxon Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block4402
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,900
66%
Improvement Value:$274,300
34%
Total Assessment$807,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,178+2.1%
2024$17,807+2.0%
2023$17,460+0.2%
2022$17,419+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4386, Page 94

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3638, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1954