Skip to content

712 Scotch Plains Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2015

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block4402
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,067
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$543,400
40%
Improvement Value:$815,800
60%
Total Assessment$1,359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,609+2.1%
2024$29,984+2.0%
2023$29,400+0.2%
2022$29,332+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$675,000

From: RAPUANO, RALPH A JR, RAPUANO, RALPH A JR

To: IAFOLLA, CHRISTOPHER M & MARISA C, IAFOLLA, CHRISTOPHER M & MARISA C

Sq Ft2,067DeedBook 6022, Page 856Recorded9/18/2014

Property Sale

Sale
$635,000

From: MONAGHAN, JEANNE G, MONAGHAN, JEANNE G

To: RAPUANO, RALPH A JR & CHRONE, ALLAN

Sq Ft2,067DeedBook 6018, Page 276Recorded8/19/2014