Skip to content

803 Shackamaxon Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1947

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Aug 23, 2005

Property Information

Block4402
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1947

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,400
58%
Improvement Value:$395,600
42%
Total Assessment$942,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214+2.1%
2024$20,781+2.0%
2023$20,375+0.2%
2022$20,328+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From: PARKER,ROBERT & CHRISTINE

To: TROTT, JOHN S & DOMINIQUE B

Sq Ft1,972DeedBook 5526, Page 652Recorded8/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1947