Skip to content

722 Hyslip Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$1,540,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block4403
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class18
Description2S-B-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,196
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
60%
Improvement Value:$401,200
40%
Total Assessment$1,001,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,297+2.1%
2024$21,836+2.0%
2023$21,406+0.2%
2022$21,356+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,540,000
Sq Ft3,196DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1956