Skip to content

768 Norman Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$874,900
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block4406
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,929
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,700
52%
Improvement Value:$462,100
48%
Total Assessment$972,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,907+2.1%
2024$21,460+2.0%
2023$21,042+0.2%
2022$20,993+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$874,900

From: EST OF CRAMPTON,FR%ROWLAND,BC ADMIN

To: STEWART, ANDREW & BONNIE R

DeedBook 5452, Page 666NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1958