Skip to content

849 Knollwood Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block4501
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,714
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,000
61%
Improvement Value:$338,600
39%
Total Assessment$874,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,696+2.1%
2024$19,294+2.0%
2023$18,918-6.1%
2022$20,156+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000

From: SCHWIMMER, MICHAEL & LAUREN

To: TOMCZYK, WILLIAM & KATHLEEN

Sq Ft3,714DeedBook 6351, Page 183Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$875,000

From: TELL, ROBERT & JUDITH, TELL, ROBERT & JUDITH

To: SCHWIMMER, MICHAEL & LAUREN, SCHWIMMER, MICHAEL & LAUREN

Sq Ft3,224DeedBook 6037, Page 874Recorded12/26/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3264, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1960