Skip to content

11 Rutgers Ct

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block4503
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,000
62%
Improvement Value:$327,600
38%
Total Assessment$863,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,448+2.1%
2024$19,051+2.0%
2023$18,680+0.2%
2022$18,636+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From: RICH, CLIFFORD W - MORAN, SHARON, RICH, CLIFFORD W - MORAN, SHARON

To: LIEBERMAN, DEREK & AMANDA, LIEBERMAN, DEREK & AMANDA

Sq Ft2,524DeedBook 6264, Page 465Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4387, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1959