Skip to content

954 New England Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1965

Last Sale Date
Aug 26, 1975

Property Information

Block4505
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1965

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$617,600
59%
Improvement Value:$420,500
41%
Total Assessment$1,038,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,378+2.1%
2024$22,900+2.0%
2023$22,454+0.2%
2022$22,402+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3044, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1965