Skip to content

1004 Rahway Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1901

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block4603
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,200
70%
Improvement Value:$222,600
30%
Total Assessment$744,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,773+3.0%
2024$16,282+3.1%
2023$15,794+0.2%
2022$15,758+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,103DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded2/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1901