Skip to content

434 Clifton St

Westfield, NJ 07090

Built 1961

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Dec 16, 1986

Property Information

Block4703
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1961

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,961
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,600
69%
Improvement Value:$206,100
31%
Total Assessment$655,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,766+2.1%
2024$14,465+2.0%
2023$14,183+0.8%
2022$14,072+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 3486, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1961