Skip to content

209 Elizabeth Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Aug 24, 2004

Property Information

Block4803
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1955

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,600
73%
Improvement Value:$159,400
27%
Total Assessment$590,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,287+2.1%
2024$13,015+2.0%
2023$12,762+0.2%
2022$12,732+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From: DIPLOCK, C JONATHAN & JANICE E

To: DI FALCO, FRANCIS & MAUREEN

Sq Ft1,412DeedBook 5451, Page 495Recorded9/3/2004

Property Sale

Sale
$86,700
DeedBook 3268, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1955