Skip to content

133 Cedar St

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block4909
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$383,600
78%
Improvement Value:$108,100
22%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,073+2.1%
2024$10,847+2.0%
2023$10,635+0.2%
2022$10,611+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft1,664DeedBook 6605, Page 256Recorded12/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954