Skip to content

113 Cedar St

Westfield, NJ 07090

Built 1961

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block4909
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,105
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,200
65%
Improvement Value:$196,200
35%
Total Assessment$559,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,598+2.1%
2024$12,340+2.0%
2023$12,100+0.2%
2022$12,072+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$512,000

From: TAMARA, RUBEN, TAMARA, RUBEN

To: SOKO, TSITSI & NEMATADZIRA,PARADZAI

Sq Ft2,105DeedBook 6128, Page 692Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3626, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1961