Skip to content

164 Landsdowne Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block5004
Lot63
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,800
47%
Improvement Value:$492,000
53%
Total Assessment$935,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,074+37.1%
2024$15,371+2.0%
2023$15,072+0.2%
2022$15,037+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 6131, Page 912Recorded7/15/2016

Property Sale

Sale
$646,500

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 5797, Page 58Recorded12/24/2009

Property Sale

Sale
$527,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 5390, Page 490Recorded9/15/2003

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4043, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1956