Skip to content

254 Avon Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 2, 2008

Property Information

Block4906
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,083
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,300
69%
Improvement Value:$199,200
31%
Total Assessment$642,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,469+2.1%
2024$14,174+2.0%
2023$13,897+0.2%
2022$13,865+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From: ALTER,ANN G,ET ALLS

To: HACKER, ANDREW S & MELISSA R

DeedBook 5736, Page 828NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1959