Skip to content

101 Oxford Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block4911
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
76%
Improvement Value:$119,900
24%
Total Assessment$490,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+2.1%
2024$10,820+2.0%
2023$10,610+12.9%
2022$9,398+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6440, Page 2973NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$488,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6372, Page 2824Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 5995, Page 898Recorded3/20/2014

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3173, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1950