Skip to content

184 Harrow Rd

Westfield, NJ 07090

Built 2007

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block4911
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,506
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,000
39%
Improvement Value:$662,300
61%
Total Assessment$1,093,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,621+2.1%
2024$24,118+2.0%
2023$23,648+0.2%
2022$23,593+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From: KAPE, ALAN & JUDITH W

To: SHAH, ANKIT & MEHTA, KRUTI

Sq Ft3,506DeedBook 6402, Page 2876Recorded2/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$149,850
DeedBook 3658, Page 8