Skip to content

1145 Central Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Mar 30, 1989

Property Information

Block4912
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,957
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,900
66%
Improvement Value:$188,400
34%
Total Assessment$554,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,483+2.1%
2024$12,228+2.0%
2023$11,990+0.2%
2022$11,962+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3593, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1950