Skip to content

102 Oxford Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block4912
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,993
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,900
75%
Improvement Value:$119,000
25%
Total Assessment$475,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,717+2.1%
2024$10,498+2.0%
2023$10,294+0.2%
2022$10,270+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 5394, Page 675Recorded10/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1950