Skip to content

53 Moss Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block5501
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
67%
Improvement Value:$218,100
33%
Total Assessment$664,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,956+2.1%
2024$14,650+2.0%
2023$14,364+0.2%
2022$14,331+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000

From: CRESPO, ALEJANDRO & GRANILLO, A, CRESPO, ALEJANDRO & GRANILLO, A

To: DARSKY, ADAM J & CARRIE J, DARSKY, ADAM J & CARRIE J

Sq Ft1,761DeedBook 6260, Page 496Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$650,000

From: KARABAN, GLENN & HOLLIE, KARABAN, GLENN & HOLLIE

To: CRESPO, ALEJANDRO & GRANILLO, A, CRESPO, ALEJANDRO & GRANILLO, A

Sq Ft1,761DeedBook 6077, Page 532Recorded8/28/2015

Property Sale

Sale
$590,000

From: CHEN, JAMES & KAILA

To: KARABAN, GLENN & HOLLIE

Sq Ft1,761DeedBook 5706, Page 694Recorded4/18/2008

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4851, Page 27

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3969, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1954