Skip to content

3 Tudor Oval

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Oct 26, 1995

Property Information

Block5002
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,162
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,400
72%
Improvement Value:$165,000
28%
Total Assessment$586,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,206+2.1%
2024$12,936+2.0%
2023$12,684+0.2%
2022$12,655+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 4313, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1950