Skip to content

10 Byron Ct

Westfield, NJ 07090

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block5004
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1965

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,271
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,600
69%
Improvement Value:$222,200
31%
Total Assessment$712,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,052+2.1%
2024$15,724+2.0%
2023$15,418+0.2%
2022$15,382+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3237, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1965