Skip to content

165 Landsdowne Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Aug 15, 1995

Property Information

Block5004
Lot47
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,548
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,800
57%
Improvement Value:$366,800
43%
Total Assessment$846,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,065+2.1%
2024$18,676+2.0%
2023$18,312+0.2%
2022$18,270+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1956