Skip to content

89 Summit Court

Westfield, NJ 07090

Built 1965

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 3, 1997

Property Information

Block5608
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1965

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,441
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,400
51%
Improvement Value:$404,000
49%
Total Assessment$826,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,611+2.1%
2024$18,230+2.0%
2023$17,875+0.2%
2022$17,834+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1965