Skip to content

135 Tudor Oval

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Date
Jun 30, 1976

Property Information

Block5004
Lot76
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,400
71%
Improvement Value:$167,000
29%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,890+2.1%
2024$12,627+2.0%
2023$12,381+0.2%
2022$12,352+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3072, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1956