Skip to content

23 Manchester Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$691,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block5006
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1958

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,630
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,000
71%
Improvement Value:$202,600
29%
Total Assessment$687,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,485+2.1%
2024$15,168+2.0%
2023$14,873+0.2%
2022$14,838+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$691,000

From: NEILL, WILLIAM R EXR, NEILL, WILLIAM R EXR

To: DHINGRA, ANKUR & ARCHNA, DHINGRA, ANKUR & ARCHNA

Sq Ft2,630DeedBook 6259, Page 151Recorded4/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958