Skip to content

1219 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block5004
Lot43
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,561
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,800
65%
Improvement Value:$273,200
35%
Total Assessment$775,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,453+2.1%
2024$17,097+2.0%
2023$16,763+3.0%
2022$16,271+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From: INCE, MICHAEL C & ROBIN A, INCE, MICHAEL C & ROBIN A

To: RODRIGUES, NUNO & CARLA, RODRIGUES, NUNO & CARLA

Sq Ft2,561DeedBook 6006, Page 941Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$770,000

From: BERSE, GURSON W & JACQUELINE S

To: INCE, MICHAEL C & ROBIN A

Sq Ft2,561DeedBook 5465, Page 84Recorded11/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1958