Skip to content

150 N Cottage Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block5108
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,343
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,800
53%
Improvement Value:$333,000
47%
Total Assessment$705,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,895+2.1%
2024$15,570+4.1%
2023$14,951+0.2%
2022$14,916+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$790,000

From: NEWMAN, DANIEL T

To: JESSUP,MATTHEW D & COLANNINO,SANDRA

Sq Ft2,343DeedBook 5731, Page 156Recorded9/10/2008

Property Sale

Sale
$495,000

From: CELENTANO, WILLIAM J & BARBARA J

To: NEWMAN, DANIEL T

DeedBook 5353, Page 543NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/16/2003

Property Sale

Sale
$240,000

From: KIRKLEY, DOROTHY

To: CELENTANO, WILLIAM J & BARBARA J

Sq Ft1,024DeedBook 5203, Page 101Recorded11/28/2001

Property Built

Built

Year Built: 1951