Skip to content

141 Cottage Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block5108
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,525
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,100
47%
Improvement Value:$425,000
53%
Total Assessment$801,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,041+2.1%
2024$17,672+2.0%
2023$17,328+0.2%
2022$17,288+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$810,000

From: POCAI, ALESSANDRO & ARLENE CABAN, POCAI, ALESSANDRO & ARLENE CABAN

To: DUAN, YOUXUN & GU, MAI, DUAN, YOUXUN & GU, MAI

Sq Ft2,525DeedBook 5962, Page 850Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$840,000

From: WILLIAMS, FRANK & SARA-BRITT

To: POCAI, ALESSANDRO & ARLENE CABAN

DeedBook 5696, Page 970NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/14/2008

Property Sale

Sale
$425,000

From: VALENTI,KENNETH J JR & MARY I

To: WILLIAM, FRANK & SARA-BRITT

Sq Ft1,024DeedBook 5644, Page 129Recorded4/16/2007

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3469, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1952