Skip to content

219 Eton Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block4906
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,462
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,200
70%
Improvement Value:$196,200
30%
Total Assessment$658,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,827+2.1%
2024$14,524+2.0%
2023$14,241+0.2%
2022$14,208+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000

From: MULVANEY, FRANCIS B & KATHY D, MULVANEY, FRANCIS B & KATHY D

To: ORTIZ, HECTOR A & JESSICA G, ORTIZ, HECTOR A & JESSICA G

Sq Ft1,476DeedBook 5961, Page 716Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3137, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1956