Skip to content

34 Faulkner Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$788,000
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block5501
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,533
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,600
55%
Improvement Value:$362,700
45%
Total Assessment$803,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,090+2.1%
2024$17,721+2.0%
2023$17,375+0.2%
2022$17,335+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$788,000

From: BELL, ALEXANDER & JEANEEN, BELL, ALEXANDER & JEANEEN

To: VACCARO, LUKE & NICOLE, VACCARO, LUKE & NICOLE

Sq Ft2,533DeedBook 6062, Page 395Recorded6/9/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4801, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1954